ВАПНО НЕГАШЕНЕ У БУДІВЕЛЬНІЙ ІНДУСТРІЇ

У даній статті основну увагу буде звернено на споживання вапна підприємствами будівельної індустрії.

В даний час в Україні виробляється близько 10 млн., тонн вапна на рік. Практично весь цей обсяг використовується у вигляді негашеного вапна (CaO). Гідратної, тобто гашеного вапна (Ca (OH) 2), в 2004 році було вироблено не більше 100 тис. тонн. Більш точні оцінки можна навести по Центральному регіону України, де ринок вапна був детально вивчений «Агентством будівельної інформації» восени 2005 року. Так, загальний обсяг споживання вапна (негашеним і гідратної) в регіоні в 2004 році 2600 тис. Тонн, обсяг використання гідратного вапна - не більше 25-30 тис. Тонн.

Основні споживачі негашеного вапна - металургійні комбінати і цукрові заводи. Дані підприємства, як правило, забезпечують себе вапном самостійно в силу особливостей технологічного процесу. У металургії вапно негашене пред'являються дуже високі вимоги до якості сировини. Кілька днів зберігання обпаленого продукту можуть знизити активність вапна нижче рівня, необхідного при виплавці сталі. Саме тому великі металургійні комбінати самі займаються виробництвом вапна. Закуповують вапно на стороні лише підприємства малої потужності або виробники феросплавів, де вапно використовується в невеликих обсягах. При виробництві цукру використовується не тільки сама вапно, але і сатураційних газ (містить CO2), який отримують в вапняно-газової печі при випалюванні вапняку, що робить необхідним встановлення печі на самому заводі.

В цілому по Україні частка споживання вапна металургійними комбінатами помітно більше, тому що основні потужності з виробництва сталі зосереджені на Уралі, а в Центральному регіоні розташовано тільки одне з найбільших підприємств - металургійний комбінат.

Значний внесок у споживання негашеного вапна вносять виробники будівельних матеріалів - силікатної цегли і пористих бетонів. На багатьох заводах силікатної цегли є власне виробництво вапна. Як правило, це підприємства з великим радянським минулим, що працюють не перший десяток років. Навпаки, великі недавно створені підприємства з виробництва пористих бетонів (газобетону / газосиликата), в основному, вапно закуповують. Відразу відзначимо активне зростання ринку пористих бетонів в країні. В останні два роки побудовано потужні заводи, такі як ЛСР-Газобетон в С-Петербурзі, тепла (Свердловська обл.), Аеробетон і XELLA (Московська обл.). Потужність даних підприємств по 300-600 тис. М? газобетону в рік. За нашими оцінками, потенціал ринку газобетону значно більше наявних на сьогоднішній день потужностей (навіть з урахуванням споруджуваних заводів). Існують плани будівництва і інших нових заводів. Дана підгалузь і далі продовжить інтенсивний розвиток, отже, попит на вапно буде тільки рости. За прогнозами, до 2010 року споживання вапна виробниками газобетону виросте в два рази в порівнянні з 2005 роком.

Що стосується гідратного вапна (пушонки), то тут основні споживачі - підприємства, що виробляють сухі будівельні суміші. Гидратная вапно є кращим з відомих мінеральних компонентів сухих будівельних сумішей, що додає сумішам високу пластичність (удобоперерабативаемость, легкоукладальність), високі водоудерживающие властивості і забезпечує також високу адгезію розчинів до мінеральних (бетон, цегла) і деяким немінерального подложкам (метал, дерево). Разом з тим, вапно - тільки один з багатьох компонентів сумішей. За Росії в цілому, частка споживання вапна виробниками ССС складе приблизно ті ж 50%.

Сегмент виробників СБС демонструє стійке зростання обсягів виробництва сумішей, а отже, і споживання вапна. Хоча пік темпів зростання випуску сухих сумішей вже позаду, в 2005 році зростання складе 20-25%, в подальшому - 10-15% в рік. Відповідно, подібними темпами зростатиме і споживання вапна виробниками ССС.

Гидратная вапно застосовується в якості мінерального пластифікатора і добавки знижує усадку (розтріскування) в цементних будівельних розчинах, а також в якості основного в'яжучого в вапняно-піщаних штукатурних розчинах. Штукатурні і кладочні розчини можуть готуватися безпосередньо на будмайданчику або доставлятися з розчинного вузла.

Кладочні, штукатурні розчини з додаванням вапна готують далеко не всі бетонні заводи, тому що ці розчини не мають великого попиту. Наприклад, в Санкт-Петербурзі вапняні розчини не випускає жоден бетонний завод, а в Москві такі розчини пропонують досить часто, хоча відзначають різкий спад обсягів виробництва даної продукції.

Подивимося тепер, хто ж поставляє вапно на «відкритий» ринок. Тут ми не будемо розглядати підприємства, що виробляють вапно тільки для власного використання. Найбільші заводи, що пропонують вапно на продаж в європейській частині Росії - «Угловський вапняний комбінат» (Новгородська обл.), «Прідонхімстрой Вапно» (Росош, Воронезька обл.), «Копаніщенскій комбінат будівельних матеріалів» (Воронежская обл.), «Солігалічского вапняний комбінат ». Експортом вапна (переважно гідратної) в Росію займається білоруська компанія «Забудова». Інших імпортних поставок вапна відзначено не було.

Найбільшою популярністю у покупців користуються Угловський і Россошська вапно. Московські виробники сухих сумішей особливо відзначають продукцію заводу «Екстор» (Москва), а в Санкт-Петербурзі гидратная вапно представлена продукцією тільки двох виробників - «Угловського кломбіната» і «Забудова».

Ринок вапна повільно, але впевнено зростає. Аналіз всіх сегментів споживачів дозволяє прогнозувати зростання ринку на 3-5% щорічно. Зокрема, в Центральному регіоні очікуваний приріст попиту повністю не покривається можливостями існуючих і споруджуваних підприємств, і через кілька років можливе утворення певного дефіциту пропозиції вапна.

Счетчик посещений Counter.CO.KZ - бесплатный счетчик на любой вкус!

Агентство "Деловой мир"
Абон. ящик 3749, Днепропетровск, 49064, Украина
Факс: +38 056 3701434
E-mail: sadoshenko@gmail.com

Назад